Poziewnik – szorstki czy pstry?

No i znów problem z tymi marnymi fotkami – gdyby obrazek był wyraźniejszy, sprawa byłaby bardziej jasna. Niemniej przypuszczam, że to jednak poziewnik szorstki. 

Znów rodzina jasnoty – znów te listki ciut pokrewne pokrzywowym. Spotkałam ten poziewnik w lesie, trzy dni temu. I z racji, że kwiecie ma utrzymane raczej w jednej tonacji kolorystycznej, podejrzewam go o bycie szorstkim. Pstry poziewnik ma charakterystyczne kwiaty – dwukolorowe.

Nawet jeżeli się mylę, mogę śmiało ryzykować poszukiwania większej ilości poziewnika w sąsiedztwie. Każdy z poziewników jest rośliną leczniczą. I to wszechstronną: KLIK!

Niemniej trzeba ich znaleźć więcej, by rozważać zbiory i obróbkę. Tego nie zabrałam zapylaczom, które hojnie poziewnik obdarza. Wracając do lasu, gdzie spotkałam badyla (nie obrażam roślinki, to jedna z używanych dla niej nazw), nie omieszkam go podotykać. Jeżeli będzie kłuć, upewnię się, że to szorstka, bogata w krzemionkę, odmiana poziewnika. Na 99.9% jestem przekonana, że tak będzie.

Ale czy zacznę maniacko uganiać się w poszukiwaniu kociego pyska (kolejna rozkoszna nazwa!) ? Tylko, jeżeli znajdę jakiś przepis na niego, który mnie przekona, że naprawdę chcę go używać. Może nalewka? Rozcieńczona będzie mogła służyć jako tonik na tłustą cerę. Ja takiej nie mam, ale dzieci zaczną za jakiś czas wkraczać w wiek dojrzewania… A nim do tego dojdzie, ja nalewki poużywam do oczyszczania organizmu.

Kiedyś, kiedyś… od dwóch dni jestem uziemiona w domu i wyczekuję, czy i mnie weźmie grypa żołądkowa, która dopada kolejno wszystkich domowników. Ja – albo przeszłam ją już bardzo lekko, biorąc za wyjątkowo ciężkiego i niezasłużonego kaca, albo mam tę wątpliwą frajdę przed sobą.

Przez okres uziemienia w chacie popadało nieco deszczu. Całe szczęście. Może da się zebrać coś oprócz krwawnika i skrzypu.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: