Zielsko z Wyspy Wolin

Wyprawa na Wolin zakończyła się feralnym rozbiciem naszego samochodu. Ale i tak pozostawiła w nas mnóstwo pięknych wspomnień. Również tych roślinnych. Ponieważ dziś siedzę uziemiona oczekiwaniem na nowy samochód, mogę tylko powspominać, by nie zapomnieć.

Pierwszą rośliną, której nie dało się zignorować, był on – oset nad osty, gigant pyszniący się swą kłującą obfitością. A tak naprawdę: popłoch pospolity. Czy on taki naprawdę pospolity? Może ktoś zna dobrze diabelski chwast, jak go zwali dawniej rolnicy. Ja takich okazów u nas nie spotkałam:

 

 

To efektowne osecisko, tak naprawdę błędnie jest zwane ostem. A popełnia się ten błąd mówiąc się o narodowym symbolu Szkocji, którym jest popłoch właśnie. To jednak słynne nie tylko w Szkocji zielsko; więcej na jego temat można przeczytać tutaj: KLIK! Jest uznany za ziele lecznicze i nadające się do celów kulinarnych, ale ja znad morza go nie targałam, zatem nie mam czym się chwalić.

Nie zrywałam też, choć piękna i dobroczynna, komonicy zwyczajnej.

 

 

O dobrodziejstwach komonicy i tym, jak ją użyć, pisze przywoływana tu już kiedyś jedna z moich ulubionych Wiedźm: KLIK! Z racji, że podczas mojej ostatniej wyprawy rowerowej wypatrzyłam na rowach sporo tego ziela, może jej sobie nieco narwę na miejscu.

Już więcej zielska na Wolinie nie wypatrywałam, poza tym, co na warsztatach, o których pisałam tu: KLIK!

Nie sposób za to było przeoczyć kilku efektownych drzew, na tle których fotografowałam swą rodzinę. Jedno z nielicznych ujęć bezludnych przedstawia robinię akacjową. Była tak porośnięta bluszczem, że można było całkiem długo zachodzić w głowę, jakie właściwie to drzewo.

W Świnoujściu przechodziliśmy przez park, prawie tak gęsty jak las. I tam również królował bluszcz. Niesamowite wrażenie, którego nie udało mi się uchwycić na fotkach, zbyt się spieszyliśmy. W Świnoujściu spotkałam też zupełnie u nas nieobecne wrony siwe i to już wystarczyło, bym zapałała do tego miasta niezwykłym sentymentem.

Wyprawę na Wolin zakończyliśmy dość dramatycznie. Niemniej i tak była wspaniała, zwłaszcza przyrodniczo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: