Raj odzyskany

Samochód. To nie brzmi zielarsko, ni w cholerę magicznie, zielono też to nie brzmi. A jednak, odzyskawszy dostęp do samochodu, odzyskuję dostęp do ziół, magii i zieleni. Cieszę się więc, że w przededniu jednego z najbardziej upalnych dni tego lata, wyrywam nas wreszcie z rozpalonego upałem miasta.

Oczywiście po zielsko najbardziej stylowo i stosownie – z braku miotły – podąża się rowerem. Kiedy mogę, to na niego wskakuję. Świadoma jestem jednak tego, że wyrywając się rowerem po zioła, skazuję resztę domowników na prażenie się w duchocie miasta. Jestem jedynym w domu kierowcą. I jedynym posiadaczem roweru, który naprawdę nadaje się do jazdy. Świadoma tych dwóch faktów, sporą część czerwca i niemalże cały lipiec, woziłam rodzinę nad leśne jezioro.

Nad jeziorem cieszę się każdą dziką miętą, nawet jeżeli nie ośmielam się jej zrywać, bo samotna i z dużym prawdopodobieństwem podsikana przez licznie szukających tu orzeźwienia ludzi i ich psy:

 

IMG_20180724_182500

 

Z tej drugiej przyczyny, mięty nie rwę, nawet jeżeli odkryję jej więcej:

 

IMG_20180729_194844

 

Nie szkodzi, nie muszę znad leśnego jeziora wywozić zielska, by mieć frajdę. Wystarczy zielone poznać i zapamiętać.

Czasem coś służy tylko dla dekoracji, jak potocznik wąskolistny:

 

Czasem zaś, cenne zielarsko ziele, rozpoznaję na etapie, gdy rwać go już nie sposób. Przyspieszona w tym roku wegetacja sprawiła, że wierzbownicy kosmatej z mozaiki poniżej wypada już tylko dać spokój i pozwolić się wysiewać jak najobficiej:

 

 

Może i nie pozyskałam nic z wierzbownicy, ale zapoznałam się z nią i już mogę ćwiczyć odróżnianie jej od wierzbówki kiprzycy. Tu zawsze cenne będzie sięgnięcie po fotki lepsze niż moje – takie jak np. tu: KLIK! i KLIK!

Jutro też ma być upał. Co odkryje przede mną leśne jezioro? Niestety, coraz bardziej przekwitające, więdnące i schnące rośliny. Na pewno będą wśród nich takie, których jeszcze nie znam.

Niesamowita sprawa!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: