Bodziszek łąkowy, cudo ze skansenów

Gdzie pierwszy raz spotkałam bodziszka łąkowego? W skansenie. Skansen archeologiczny to szansa na ciekawe spotkanie z historią i fascynujące z przyrodą. Ale to ostatnie zaczęłam odkrywać dopiero tego lata.

Przecudnej urody okaz bodziszka ze zdjęcia powyżej, spotkałam w Biskupinie, który w tym roku zwiedzałam inaczej niż zwykle – z nosem przy ziemi. Odkryłam wiele znajomych, o których tu jeszcze napiszę. Ale z bodziszkiem było to moje pierwsze spotkanie. Nie znałam go jeszcze, ale wiedziałam, że musi kryć w sobie COŚ.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Bodziszek łąkowy, fioletowe cudo o aparycji motyla i ostro wyciętych liściach, jest pomijany w sztampowych albumach na temat ziół leczniczych.

A jednak nie powinien być pomijany przez tych, którzy mają problemy z drogami moczowymi, trądzikową cerą czy z przemianą materii. Powinny go też mieć na uwadze kobiety, bo uśmierza nieprawidłowe krwotoki (źródło: KLIK!).

Po pierwszym spotkaniu z bodziszkiem, już rozpoznawałam go i z radością odkrywałam raz po raz – najliczniej w kolejnym skansenie, tym razem na Ostrowie Lednickim.

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

W skansenie roślin się nie rwie, gdy się jest zwykłym zwiedzającym. Zresztą – powiedzmy sobie – to był rok mojego żłobka zielarskiego. Więcej się uczyłam, niż korzystałam z odkryć praktycznie. Cieszyło mnie po prostu nazwanie rośliny po imieniu.

Czy w przyszłym roku będę pozyskiwać bodziszka łąkowego, jeżeli znajdę go w licznym towarzystwie?

Być może. Działa kojąco na zmęczone i podrażnione spojówki. Pomaga w zaziębieniu, dzięki wzmaganiu odkrztuszania. No i uspokaja.

Wszystko jak znalazł dla mnie.

Póki co, nie testowałam żurawiego ziela (jego nazwa łacińska pochodzi właśnie od tego ptaka, z którego dziobem kojarzą się ostro zakończone owoce bodziszka – źródło: KLIK! ). Jest dla mnie pięknym wspomnieniem szczególnie spełnionych, letnich dni.

Zauroczył mnie, choć o żadnych magicznych jego właściwościach wzmianek nie znalazłam. Na razie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: